Koupě nemovitosti

Proč nekupovat nemovitost bez realitky?

Mnohdy slýchám od kupujících, za co by měli platit RK například 50 000 Kč, když z toho tak jako tak nic nemají, a že mohou těch 50 000 Kč raději ušetřit.

Vážně?

Je zcela  pochopitelné, že kupující se často chce dostat přímo k majiteli a vyjednat si slevu nebo přinejmenším neplatit provizi.

Nechci přehánět a říkat, že prodej přes RK je pro kupujícího automaticky výhodný, jen to neznamená, že je to pro kupující automaticky nevýhodné.

6 důvodů proč koupit nemovitost přes realitku

 

1. ÚSPORA (peníze, nervy, čas)

V průběhu koupě nemovitosti se vyskytnou určité náklady. Ty hradí v případě koupě mimo RK často kupující nebo se s prodávajícím o ně dělí.

Mezi obvyklé náklady v procesu realitní koupě platí:

 • Úschova kupní ceny
 • Poplatek za návrh na vklad do katastru nemovitostí
 • Vyhotovení průkazu energetické náročnosti budovy (PENB)
 • Obstarání dokumentů (potvrzení o bezdlužnosti, výpis z LV…)
 • Úspora stresu (makléř často připomíná termíny, urguje jednotlivé činnosti v procesu prodeje)
 • Úspora času (kupující nemusí obstarávat dokumenty sám, volat s každou záležitostí, kterou nezná, prodávajícímu, hypotečnímu poradci, advokátovi nebo odhadci)
 1. KOORDINACE A RYCHLOST KOUPĚ

RK má zájem koordinovat obchod, aby získala svoji provizi, proto dodávání dokumentů, zprostředkování informací mezi kupujícím a prodávajícím, mezi advokátem, připomínkování ke kupní smlouvě, urychlování procesu, komunikace s bankou, odhadcem.

 1. PSYCHOLOGICKÝ PROSTŘEDNÍK (NÁRAZNÍK)

Tu a tam se stává, že vztah prodávajícího s kupujícím není dobrý. Kupující chce a dobré kupní podmínky, naopak prodávající žádnou slevu dát nechce a podmínky chce dobré pro sebe.

Přirozeně vzniká napětí, které realitní makléř a RK mezi stranami tlumí.

 1. POMOC S FINANCOVÁNÍM

Kupující často nemají představu, jak financovat nemovitost nebo mají představu mylnou. RK prostřednictvím svých hypotečních poradců, či spřátelených kolegů, pomohou kupujícímu s vyřízením hypotéky, případně komunikují s bankou a kupující se proto nemusí o úvěrování starat.

 1. VYPLNĚNÍ A PODÁNÍ DAŇOVÉHO PŘIZNÁNÍ (DAŇ Z NABYTÍ NEMOVITOSTI)

Nemovitost si většina lidí nekupuje často, proto ne každý má s výpisem a podáním daňového přiznání zkušenosti. S tím pomůže RK.

 1. DOSTATEK ZNALOSTÍ

Hodně často se stává, že jak prodávající, tak kupující, podcení „neviditelnou část realitní transakce“. Koupě nemovitosti není jen o nalezení kupce a podepsání kupní smlouvy. U složitějších realitních transakcí nemusí ke koupi vlivem nedostatečné znalosti vůbec přijít. Například se nedodají potřebné dokumenty nebo se termíny ve smlouvách nestihnou nebo se špatně vyplní potřebné dokumenty. Dobrý makléř s tím umí pomoci, a pokud nemá dostatek znalostí, do transakce se nepouští nebo kooperuje se zkušenějším kolegou.

Cílem článku není vytvořit představu, že koupit nemovitost od přímého prodejce je nebezpečné,

cílem článku je zmínit, že koupě nemovitosti přes RK není nevýhoda, jak se někdy traduje…